یکشنبه 17 شهریور 1392

دوست یهودی لهسنانی الاصل من

   نوشته شده توسط: منصوره مرگان ازغدی    نوع مطلب :شخصی ،10 سال پیش تو یاهو با یه خانم یهودی لهستانی الاصل دوست بودم که در مزرعه ای دریکی از شهرکهای کوچیک یکی از ایالات امریکا (اگه درست یادم باشه وست ویرجینیا! ) زندگی می کرد... این  خانم یهودی حدود 65 سال سن داشت... حقوق خونده بود و وکیل بود. 

ایشون موقع جنگ جهانی دوم 5 ساله بوده و به دنبال کشتار یهودیان همراه خونواده ش از لهستان به ایران مهاجرت کرده و در استان کرمانشاه زندگی می کرده. خیلی هم از مهمان نوازی ایرانی ها تعریف می کرد و می گفت خاطرات خوبی از سالهای کودکیش در ایران داره...

این خانم یه فعال یهودی ضد صهیونیست هم بود و کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم رو توطئه صهیونیستهای تندرو  می دونست و اصلا صهیونیستها رو یهودی نمی دونست و میگفت اینا فرقه ای هستن که به خاطر مطامع اقتصادی و سیاسیشون خودشون رو بین یهودی ها جا زدن. جالبه که اون سالها که طالبان در افغانستان جولان می دادن؛ این خانم به من میگفت مسلمانان باید مراقب طالبان باشند چون طالبان هم همون صهیونیزم اسلامی میشه ... شدیدا طرفدار فلسطینی ها بود و میگفت صهیونیزم باعث بدنامی یهود هست.

یه قسمت هایی از سبک زندگی این خانم برام خیلی جالب بود:

 ***   تو یه مزرعه کوچیک زندگی می کرد، گاو و گوسفند داشت و گاهی تو چت بودیم میگفت باید برم شیر بدوشم! 

 ***   تو همون مزرعه ش ... سبزیجات، مواد غذایی و میوه می کاشت و برای مصرف خونواده ش استفاده می  کرد.

 ***   دو تا بچه 3-4 ساله یکی سفید پوست و یکی سیاه پوست اداپت کرده بود و بزرگشون می کرد. اینقدر عاشق این بچه ها بود که هر هفته اخرین عکسهای دوتاشون رو برای من ایمیل می کرد. (خود ش دو تا دختر داشت که بزرگ شده بودن و از پیشش رفته بودن)

 ***  کنار این همه کار ... پرونده های حقوقی رو هم که قبول کرده بود رسیدگی می کرد.

 ***   بخش قابل ملاحظه ای از حقوقش رو به کارهای خیریه اختصاص داده بود ... و یکی از مهمترین این کارهای خیریه فرستادن پول به فلسطین برای کمک کردن به آوارگان فلسطینی بود. میگفت این پولها رو خودش شخصا برای مردم فلسطین ارسال می کنه یا توسط افرادی که می شناسه و میدونه مورد اعتمادن. چون معتقد بود که کمکهایی که خیریه های معمولی به نام کمک به فلسطین جمع می کنن رو به فلسطینی ها نمی رسونن. میگفت دولت این کمکها رو خودش بر میداره و اجازه نمیده به اسرائیل برسه! 
 


برچسب ها: یهودی ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات