چهارشنبه 7 تیر 1391

بوی بهشت (قوه قضائیه)

   نوشته شده توسط: منصوره مرگان ازغدی    نوع مطلب :جبهه جهادگران ،

یكى از چیزهائى كه در مجموعه‌ى قوه‌ى قضائیه لازم است، عبارت است از عدم دخالت حب و بغضها و جریان‌سازى‌هاى سیاسى در درون قوه‌ى قضائیه. یكى از خطرات بزرگ همین است كه جوسازى‌هاى سیاسى اثر بگذارد بر روى مجراى صحیح قضاوت، و بر روى ذهن قاضى، و بر روى ذهن بازپرس، و مجموعه‌ى چرخه‌ى رسیدگى به پرونده‌ها. خوب، جوسازى سیاسى میشود، روزنامه مینویسد، رادیوهاى بیگانه میگویند، دشمن میگوید، جناحهاى مختلف حرف میزنند؛ اینها نباید اثر بگذارند. یكى از مشكل‌ترین كارهاى قوه‌ى قضائیه این است كه تحت‌تأثیر جریان‌سازى‌ها قرار نگیرد؛ این همان «اعدلوا هو اقرب للتّقوى»3 است كه تلاوت كردند. آیه میفرماید: «و لا یجرمنّكم شنئان قوم على الّا تعدلوا»4؛ یعنى احساسات بر شما غلبه نكند؛ دشمنى‌ها - حالا آیه‌ى شریفه دشمنى را گفته است، دوستى هم همین جور است - در حكم شما و قضاوت شما تأثیر نگذارد و شما را از جاده‌ى عدل منصرف نكند؛ «اعدلوا هو اقرب للتّقوى». تقوا یعنى همان مراقبت؛ مراقبت از خود، مراقبت از مسیر، مراقبت از در نیفتادن و دچار نشدن به مشكلات. میفرماید: اینجورى است كه شما از چنگ مشكلات رهائى پیدا میكنید؛ اینجورى است كه در این خارزار عجیب و غریب، میتوانید راه را درست طى كنید و بدون آسیب جلو بروید؛ «اعدلوا هو اقرب للتّقوى».

 یك مصداق و نمونه هم این است كه جوّ سیاسىِ اعمال شده‌ى با دستهاى مختلف، روى قوه‌ى قضائیه اثر نگذارد. البته كار آسانى نیست؛ گفتنش آسان است، اما عمل كردنش بسیار دشوار است؛ این را انسان باید منصفانه تصدیق كند. اگر این شد، آن وقت مردم در مقابل قوه‌ى قضائیه و اقدام و تصمیم قوه‌ى قضائیه احساس اقتناع میكنند، احساس قناعت ذهنى میكنند؛ ولو ممكن است از این حكم در دل راضى هم نباشند، اما قانعند. اگر بخواهیم تشبیه ناقصى بكنیم، مثل این داورى‌هاى میادین ورزشى است. وقتى داور گفت این درست است و این غلط است، همه در مقابلش تسلیم میشوند. ممكن است بعضى بداخلاقى كنند، اما بداخلاقى محسوب میشود؛ همه قبول كرده‌اند. البته آن داورى با این داورى، زمین تا آسمان تفاوت دارد؛ لیكن باید یك چنین حالتى به وجود بیاید و مردم احساس كنند كه این داورى و این قضاوت، متخذ و مستنبط از متن حقیقت است؛ ذهنیات و جریانات و گرایشهاى سیاسى و غیر سیاسى و حب و بغضها دخالتى ندارد. اگر مردم این را احساس كردند، ممكن است نتیجه‌ى حكم برایشان راضى كننده نباشد، اما بالاخره متقاعد میشوند؛ میگویند خیلى خوب. این حالت متقاعد شدن، این قبول ذهنى در جامعه، خیلى خوب است و براى قوه‌ى قضائیه یك فرصت بزرگى است.

 البته این هم باید باشد كه همه‌ى دستگاه‌هاى كشور از قوه‌ى قضائیه حمایت كنند تا قوه‌ى قضائیه بتواند در این میدان، بدون نظر عمل كند؛ همان طور كه در این تصویرهائى كه وجود دارد - كه حالت نمادین براى قوه‌ى قضائیه قرار داده‌اند - چشم او را بسته‌اند. البته این چشم بستن، به معناى چشم بستن بر روى واقعیت نیست؛ به معناى این است كه دوست و دشمن، مدعى و مدعى‌علیه از نظر او نادیده هستند؛ شخصیت و خصوصیت شخصى‌شان ملحوظ نیست. این باید حفظ بشود؛ البته كار بسیار دشوارى است. اگر این شد، براى پیشرفت جامعه، یكى از بزرگترین وسیله‌هاست؛ از برترین امكانات براى نظام جمهورى اسلامى است؛ ما را پیش خواهد برد؛ كشور را حقیقتاً در مسیرى كه به سمت هدفها پیش میرود، كمك خواهد كرد؛ این كار بزرگى است.

 البته توجه به خداى متعال، توسل به پروردگار عالم، تذكر ثواب الهى و اجر الهى براى مخلصان، اعتماد به خداى متعال، نداشتن سوءظن به خداى متعال، به همه‌ى دست‌اندركاران كمك خواهد كرد كه بتوانند ان‌شاءاللَّه این كار بزرگ را انجام دهند.


برچسب ها: بوی بهشت ، موج وبلاگی جبهه جهادگران مجازی ، موج وبلاگی بوی بهشت ، قوه قضائیه ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات