دوشنبه 8 اسفند 1390

من رای می دهم (لیست پیشنهادی برای مشهد)

   نوشته شده توسط: منصوره مرگان ازغدی    بیانیه مجمع مطالبه مردمی مشهد درخصوص نامزدهای اصلح


   
 
 
 

بیانیه مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس درخصوص انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، شیوه شناسایی نامزدها و معرفی نامزدهای اصلح

بسم الله الرحمن الرحیم

«تلك الدار الآخره، نجعلها للذین لایریدون علوّاً فی الارض و لا فساداً، و العاقبه للمتقین»: خانه آخرت را برای كسانی قرار داده ایم كه نه در زمین برتری جویی می‌كنند و نه فسادی دنبال می‌كنند. و عاقبت از آنِ پرهیزگاران است. (قرآن كریم، قصص، 83)

سعی کنید مثل مرحوم مدرس را انتخاب کنید. (امام خمینی، صحیفه نور، ج ۱۸، ص ۱۹۸)


اگر چنان‌چه نامزدها به مراكز ثروت و قدرت متصل شوند، كار خراب می‌شود. (مقام معظم رهبری، 19 دی 1390)

"مبانی انتخاب"

مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس، در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز همچون ادوار گذشته با رویکرد اصلاح فرهنگ انتخاباتی و ترویج فضای «انتخاب آگاهانه، مردمی و انقلابی» با تكیه به مبانی دینی وارد عرصه شد. مجمع مطالبه که رسالت اصلی خود را تبدیل آرمان های انقلاب به مطالبه افکار عمومی می داند، معتقد بوده و هست كه هر انتخابات، فرصتی ناب برای رشد جامعه بوسیله مطرح کردن ارزشهای اجتماعی اسلام، آرمان های انقلاب، و نیازهای حقیقی مردم در فضای زنده انتخاباتی است. از همین رو مجمع مطالبه مردمی با موضعی نقادانه نسبت به التهابات سیاسی و لیستی و با دغدغه‌ی «نقد فضای سیاست‌زده موجود»، «رجوع به کارشناسان دلسوز و دین‌دار»، «ترویج شایسته‌گرایی و رأی به اصلح»، و «آگاهی‌بخشی نسبت به نیازها و موقعیت حقیقی کشور» پا به عرصه این انتخابات گذاشت.

بر همین اساس، مجمع مطالبه مدت‌ها پیش از آغاز انتخابات، به بررسی و نقد وضعیت موجود و تبیین وضعیت مطلوب انتخاباتی پرداخت که اولین نتیجه‌ی آن، تدوین منشور «انتخاب آگاهانه» به مثابه نگرش ها وسیاست های این مجموعه برای ورود به عرصه انتخابات بود؛ منشوری كه هرچند در فضای سیاست زده، لیست زده و تهران زده امروز رسانه ها و جریان های سیاسی دیده نشد اما با استقبال فعالان مردمی در مشهد و حتی برخی دیگر از شهرهای كوچك و بزرگ در سراسر كشور مواجه شد. در فصل دهمین و آخرین فصل همین منشور، درباره روش رجوع به نامزدهای انتخاباتی و ارزیابی و معرفی آنان، تاكید شده بود كه:


- مجمع به دنبال رصد و کشف چهره‌های توانمند و متعهد و معرفی آنان به فضای سیاسی بوده و نه فقط گزینش از میان کسانی که از غربال نامرئی فضای آفت‌زده سیاسی گذشته‌اند و نامشان مطرح است.


- مجمع معتقد است اگر شایستگان و چهره‌های توانمند، حضور به موقع نیابند و تشخیص تکلیف شرعی خود را موکول به روزهای نزدیک به انتخابات کنند، و گروه‌های مردمی نیز وظیفه‌ی خود مبنی بر دعوت و معرفی چهره‌های اصلح را در زمان مناسب انجام ندهند افراد ناشایسته و فرومایه زمینه‌های حضور و مقبولیت خود را فراهم كرده و فضای خواص و عوام جامعه را با حضور زودهنگام خود گردآلود می‌كنند.


- ارائه‌ی لیست انتخاباتی، «هدف» مجمع نیست؛ بلکه مجمع این کار را یک کار فرعی در کنار وظیفه اصلی خود که همان ترویج نگاه صحیح به انتخابات است می‌داند.


- یقیناً هیچ کس بی نیاز از مشورت گیری نیست، اما مشورت باید برای «تشخیص مصادیق بر اساس معیارهای آگاهانه» باشد و نه رفع تکلیف، بدون توجه به این که چه کسی و با چه معیارهایی طرف مشورت قرار گرفته است. از همین روست که مجمع مطالبه مردمی نیز به هیچ وجه حاضر نیست فهرست خود را بدون اتکا به دلایل و معیارهای شفاف ارائه کند.


- مجمع، معرفی شایستگان با روش های شایسته را، مساوی ترویج اصل شایستگی و شایسته سالاری دانسته و معتقد است اكتفا به خوب ها به جای انتخاب خوب‌ترین‌ها (همان اصل غلط "صالح مقبول به جای اصلح نامقبول") تفریط و طرد «بهترین های موجود» به خاطر نقاط ضعفشان، افراط به حساب می آید. باید با جستجو میان گزینه های موجود، بهترین های موجود را بدون هیچ ملاحظه ای شناسایی و انتخاب كرد.


- ارائه هر فهرستی، باید مستند به صلاحیت های افراد بوده و در اولویت‌بندی افراد هم صداقت و دقت لازم به عمل آید.


- مجمع معتقد است هیچ کاندیدای اصلحی معصوم از خطا و گناه نیست و باید هر فرد انتخاب شده، مستمراً تحت نظارت و مطالبه عمومی قرار گیرد. بنابراین مشی مجمع دربرابر کاندیداهای مورد قبول خود نیز مشی منتقدانه و نظارتی بوده و خواهد بود.

"اقدامات مجمع مطالبه"


پس از تدوین نگرش‌ها و سیاست‌های انتخاباتی مجمع مطالبه مردمی، این مجموعه فعالیت‌های خود را در چند بعد آغاز کرد:


الف) انتشار محصولات فرهنگی پیرامون انتخابات (جزوه انتخاب آگاهانه، نشریه انتخاباتی مطالبه، تراكت خاطرات نمایندگان الگو و رهنمودهای رهبر انقلاب و...)


ب) انتشار بیانیه‌ اول در خصوص آسیب‌شناسی فضای موجود سیاسی، معیارهای اصلح، و دعوت از 24 چهره مستقل و کاردان و متعهد برای حضور در عرصه کاندیداتوری.


ج) برگزاری سلسله جلسات «انتخابات آگاهانه» در مسجد صنعتگران (سخنرانی وحید جلیلی درباره فرصت انتخابات و جمهوریت اسلامی، سخنرانی حجت‌الاسلام نظافت درباره اصلح از منظر منابع دینی، سخنرانی حاج سعید قاسمی درباره انتخابات در پازل بیداری اسلامی)


د) برگزاری نشست‌هایی با علما و اساتید حوزه و دانشگاه مشهد درخصوص مبانی انتخاب آگاهانه (دیدار با آیت‌الله علم‌الهدی امام جمعه محترم مشهد، استاد حاج حیدر رحیم‌پور ازغدی، حجت‌الاسلام مرویان حسینی، حجت‌الاسلام دكتر مهدوی‌مهر، دكتر هادی وكیلی).


هـ) و نهایتاً نشست با نامزدهای احتمالی در ایام نزدیك به انتخابات. در این نشست‌ها چهره‌های متعددی که ابتدائاً در فضای سیاسی مشهد ناشناخته بودند نیز دعوت شده و بر اساس معیارهای مورد نظر امام و رهبری در تعیین اصلح، مورد بررسی قرار گرفتند. طبیعتاً این بررسی در مورد تمامی کاندیداها انجام نشد، بلکه به میزان وسع و توان مجمع و پس از فراخوان مجمع از خواص مرتبط و نیز عموم مردم مشهد برای معرفی نامزدهای شایسته، صورت گرفت. در این بررسی‌ها، به جای ملاک‌های رایج همچون عناوین پرطمطراق، تأییدشدن از سوی جناح‌ها، مقبولیت اولیه، ادعاهای گزاف و... ملاک اساسی، توجه نظری و عملی به معیارها و احتراز از خط قرمزهای حساسی بود که بر اساس مبانی دینی و رهنمودهای رهبر انقلاب تعیین شده بود. همچنین مجمع مطالبه به ادعاهای مطرح شده در جلسات اكتفا نكرده و توان خود برای تحقیق دقیق تر از سابقه و عملكرد حقیقی نامزدها و بررسی صحت و سقم اتهاماتی كه علیه افراد مزبور، شایع بوده را نیز به كار گرفت.


ذکر این نکته لازم است که متأسفانه بسیاری از کسانی که در شأن نمایندگی مردم مشهد و كلات و در تراز حضور در مجلس شورای اسلامی هستند در مرحله ثبت‌نام وارد نشدند. ما ضمن گلایه از شایستگانی كه فضای سیاسی را به فرومایگان واگذار كرده و انتخاب را برای نیروهای انقلابی و دغدغه مند سخت كرده اند، یكی از بزرگترین مقصرها و عوامل این حضور کمرنگ را فضای آلوده به سیاست‌زدگی و سهم‌خواهی در لیست ها می دانیم که فرصت ظهور و معرفی اصلح ها را از فضای سیاسی سلب کرده است."فهرست پیشنهادی مجمع مطالبه"


پیش از ذكر اسامی افراد پیشنهادی، مجدداً تاكید می شود در بررسی نامزدها صرفاً معیارهای ذیل دخالت داشته و نامبردگان در مقایسه با سایر كاندیداها، مجموعاً از جهات ذیل برجستگی داشته اند:


- سلامت نفس، شجاعت، استقلال رای و زیركی لازم برای دوری از باندهای قدرت و ثروت

- داشتن برنامه و نگاه تخصصی لازم برای بهره گیری از متخصصان مستقل و دلسوز انقلاب

- سابقه مبارزه و ایثارگری در انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و موضعگیری علیه فتنه قبل از عاشورای 88

- كلان نگری، فهم جایگاه ملی مجلس و فهم شرایط عمومی كشور

- ساده زیستی، مردمگرایی، روحیه پاسخگو و تبلیغات دور از اسراف

- فهم مبانی انقلاب اسلامی، درك و پیگیری مطالبات رهبری و دشمن ستیزی

- داشتن سوابق مثبت در راستای خدمت به انقلاب و مستضعفین در مسئولیت ها و موقعیت های قبلینهایتاً مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس، ضمن تاکید بر ضرورت راه‌یابی اصلح (و نه صالح‌ها و اصلح‌نماها) به مجلس شورای اسلامی، افراد ذیل را -با توجه به جمع بندی نقاط قوت و ضعف ایشان- به عنوان کاندیداهای قابل معرفی به عموم مردم آگاه مشهد و كلات، به ترتیب اولویت در سه رده معرفی می‌نماید:


الف) مجمع مطالبه مردمی، «حجت‌الاسلام دکتر محمدحسین حسین‌زاده بحرینی» (دكترای اقتصاد ایران و عضو هیئت علمی دانشكده اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد) را کاندیدای حائز حد نصاب‌های لازم برای ورود به مجلس و در تراز جایگاه حساس نمایندگی، دانسته و از وی «حمایت» می‌كند.
 سابقه علمی و پژوهشی قوی، داشتن برنامه های اقتصادی متناسب با شرایط عینی كشور، سلامت نفس و صداقت تام، تبلیغات شخصی سالم و محتواگرا، از برجستگی های ویژه ایشان علاوه بر عموم نكات فوق الذكر است.ب) مجمع مطالبه مردمی، افراد زیر را به سبب صلاحیت قابل توجه، در مقایسه با سایر کاندیداهای مطرح، شایسته ورود به عرصه نمایندگی مردم دانسته و در اولویت بعد معرفی می نماید:

1- «دکتر غلامحسین صاحبی» (با نقاط قوت ویژه ای همچون توجه خاص به اقشار محروم، حركت اجتماعی و سیاسی مستقل، سلامت سیاسی و ...).

2- «حاج خلیل موحدی» (با نقاط قوت ویژه ای همچون درك جامع مطالبات انقلاب و رهبری، شكل دهی به حركت اجتماعی و سیاسی مستقل، سلامت سیاسی و ...).

ج) در رتبه بعد، مجمع مطالبه با مقایسه سایر كاندیداهای بررسی شده، افراد ذیل را پیشنهاد می كند:

1- «مهندس سیدهاشم بنی هاشمی» (دارای سابقه مدیریت های كلان و نمایندگی در مجلس)

2- «حجت الاسلام نصرالله پژمانفر» (دارای سابقه قوی تشکیلاتی در مبارزات انقلابی)

3- «دكتر امیرحسین قاضی زاده» (دارای سابقه فعالانه نمایندگی)

مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس ضمن دعوت از عموم مردم با هر رای و سلیقه ای، به حضور حداكثری و دشمن شكن در انتخابات دوازدهم اسفند، بار دیگر تاکید می‌نماید که به فرموده رهبر معظم انقلاب مردم باید با شناخت و حجت شرعی به كاندیداها رای داده و در صورتی كه خود شناخت مستقیم از كاندیداها ندارند، از افراد «متدین و بصیر» (و نه هر جماعت سیاسی گرفتار ملاحظات و منافعی) مشورت بگیرند. ما تمامی گروه‌ها و خواص جامعه را نیز دعوت می كنیم به جای حمایت صِرف از خود و دیگران، به تبیین معیارهای خود پرداخته و حمایت‌های خود را مستند به دلایل شرعی و بصیرت انقلابی نمایند. همچنین مجمع مطالبه که اصالتاً به دنبال تصحیح فرهنگ سیاسی موجود است، از همین لحظه خود را موظف به نقد فضای موجود انتخابات، نقد و رصد مجلس نهم و نظارت مستمر مردمی بر نمایندگان منتخب مشهد در مجلس نهم می‌داند. آن چه مجمع مطالبه مردمی به آن دل بسته، تنها آرمان‌های انقلاب اسلامی است كه تحقق آن ها جز با هدایت ولایت فقیه و حضور آگاهانه و مؤثر مردم میسر نخواهد شد. بر این اساس، این مجموعه با هیچ گروه سیاسی و با هیچ نامزد و نماینده‌ای عقد اخوت نبسته و نمی بندد.


و العاقبه للمتقین
مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس
7 اسفند 1390

پی نوشت:
خانم انسیه غفوری فرد نیز خارج از این پیشنهادات به نظر شخص بنده صلاحیت ورود به مجلس را دارند.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic