تبلیغات
..... نــــــــــوای دل ..... - واکشنهای هیجانی ما
چهارشنبه 28 دی 1390

واکشنهای هیجانی ما

   نوشته شده توسط: منصوره مرگان ازغدی    

این روزها بازی جدیدی شروع شده،
طبعا نزدیک انتخابات است و سناریوها و برنامه های دشمن روی میز و آماده اجرا.
و موفقیت این سناریوها هم بستگی کامل داره به واکنش های ما نسبت به اونها.
اینکه تشخیص بدیم در هر موقعیت چه واکنشی داشته باشیم و تحت شرایط هیجانی که دشمن برای ما فراهم میکنه قرار نگیریم خیلی مهمه.
وقتی در فضای شبکه های اجتماعی به چشم رصد سیر می کنی، خوب می شه اشتباهات رو دید. اگه دقیق بشی خوب می شه فهمید دشمنت از چه تاکتیک هایی داره استفاده می کنه و دوستانت کجاها ضعف دارن که باید اصلاح بشه.
گاهی جنگ نرم، جنگ علیه خودی هست بدون اینکه بدونیم.

از نقشه های دشمن نمیخوام بگم... از "بازی های تو زمین دشمن خودی ها" می خوام بگم.

http://www.islamupload.ir/user_uploads/iummorgan1cc1f/motahari6n7.jpg

چند تا مثال می زنم،
مطهری رد صلاحیت میشه و بعد از جوسازی و استفاده اپوزیسیون از این موضوع، تایید صلاحیت میشه! مطهری رد صلاحیت میشه اونم به چه دلیل!؟ التزام نداشتن به اسلام!!! و  به ولایت فقیه!

خب وزارت کشور عزیز،  اگه شما تشخیص دادید که ایشون به اسلام التزام نداره که اومدید اعلام کردید، حالا اون نامه اعتراض رو نوشت التزامش ثابت شد؟
اصلا شما به چه جراتی می تونید در مورد یه نفر مثل ایشون "عدم التزام به اسلام" رو استفاده کنید؟؟؟

امام خامنه ای:

«من البته به‏ هیچ‏‌وجه توصیه نمى‌‏كنم كه كسى در مقابل افرادى كه مى‌‏خواهند با قانون گردن‏ كلفتى كنند كوتاه بیاید؛ این را هم به آقایان گفتم، هم به بعضى از كسانى كه براى شكایت پیش ما آمدند؛

اما مؤكداً توصیه مى‏‌كنم كه مراقب باشید كه حق كسى ضایع نشود؛ چون رد صلاحیت چیز كوچكى نیست؛ یعنى این‏كه ما كسى را رد صلاحیت كنیم و احیاناً صلاحیت داشته باشد؛
«جرح»، مسأله‏‌ى خیلى مهمی است.

 این‏طور نیست كه بگوییم ما این‏طور فهمیدیم؛ نه، باید جوانبش كاملاً دیده و رعایت شود.

در بعضى از موارد و مصادیقى - بنا نداریم وارد جزئیات شویم - كه به بنده دو سه روز قبل ارائه شد و دیدم، این معنا و آنچه انسان انتظار دارد، وجود نداشت. باید سعى كنید آنچه انجام مى‏‌گیرد، متقن باشد.»


در آستانه‌ی انتخابات مجلس هفتم در دیدار با اعضای شورای نگهبان

چطور می تونیnد اینطور با آبروی مردم بازی کنید... حالا ایشون که صداش به همه جا می رسه و اجبار شدید تایید صلاحیتش کنید! راستش رو بگید چند نفر بدبخت دیگه رو به خاطر جناح بندی های سیاسی رد صلاحیت کردی که صداشون به جایی نرسید؟

امام خامنه ای:

«افرادى كه صداى كلفتى دارند و همه صداى آنها را مى‏‌شنوند، به نظر من به قدر آن استاد دانشگاه كه فرضاً نامه‏‌ى خصوصى به جناب آقاى جنتى مى‌‏نویسد كه من را رد صلاحیت كرده‏‌اند، در حالى كه خصوصیات و سوابق من این است، اهمیت ندارند.

من دلم براى آن شخص مى‌‏سوزد و براى كسى كه در گوشه و كنار باشد و خداى نكرده به حق او بى‏‌توجهى شده و رد صلاحیت شده، در حالى كه به‏‌ طور عقلایى و عرفى و با همان قرائن عادى می ‏شود صلاحیتش را احراز كرد.

 آنچه بنده را نگران مى‏‌كند این است، كه نكند چنین اتفاق بیفتد.»

------------------------

مساله دیگه بحران! سردار علائی بود.

مساله دیگه بحران! سردار علائی بود. نامه ایشون بودار ... درست. معلوم بود چی نوشته، حالا هر چند بعدا خودش گفت نه. برداشت ما اشتباه بوده!! اما دیگه ما هم گوشامون به اون اندازه مخملی نیست...ولی حرف من اینه:


ولی به چه حقی باید یه عده بریزن دم خونه ایشون؟؟ چرا مردم ما اینقدر شتابزده و هیجانی رفتار می کنن؟ فتنه سال گذشته چی به سر مردم آورده؟


نباید اینقدر اعتماد به نفسمون رو از دست بدیم که هر لحظه فکر کنیم الانه که با این نامه نظام ضربه بخوره. مگر زمان امام کم از این توهین ها به نظام و ولایت فقیه و شخص ولی فقیه کردن؟؟

باور کنیم که نظام ما آنقدر پشتوانه مردمی داره که از این بادها نلرزه. و تازه این کارها چه کمکی به حفظ نظام می کنه؟

جز اینه که باعث میشه نظام متهم بشه به نقدپذیر نبودن و تحمل نکردن مخالف؟ کجای دین ما گفته هر کی حرف زد  و مخالف نظام بود، برن دم خونه ش و شلوغ کنن؟ حرمت خانواده  از اینها بیشتره.

 

حالا فرض کنیم سردار علائی هم شد نوری زاد یا شد مهدی خزعلی... یا اصلا علی تهرانی شد و سید حسین خمینی شد! خب که چی! زن و بچه ش چه گناهی دارن که آبروشون بره و آرامششون به هم بریزه؟
مگه وقتی روی سر مبارک پیامبر آشغال خالی می کردن، پیامبر اجازه می داد یارانش توهین کنند؟

باور کنیم رهبری هم راضی نیست ما این افراطها رو برای دفاع از ایشون بکنیم.

 ببینید حضرت آقا چقدر قشنگ میگن، شخصی حرفی زده بعد میگه منظورم چیز دیگه ای بوده، نمیشه گریبانش رو بگیریم بگیم نه منظورت اون بوده... تموم شد. یعنی باید حسن ظن داشته باشیم. سخت گیری باعث دفع میشه.


امام خامنه ای:

«در خیلى از این مسائل، مرزهاى حدس و حس با هم نزدیك است و گاهى حدسیات با حسیات مشتبه مى‌‏شود؛ بخصوص كه در خیلى از حرفها و اظهارات جاى تفاسیر مختلف وجود دارد؛
 
 یعنى شخصى حرفى زده، وقتى شما به خودش مراجعه مى‌‏كنید، مى‌‏گوید من منظورم چیز دیگرى بوده است. نمى‌‏شود گریبان او را گرفت كه ظاهرِ حرفت این است.

اگر كسى خلاف ظاهر اراده كرده، یا در آن وقت توجه به ظاهر نداشته، خلاف شرع كه نكرده است. بنابراین ممكن است كه شخصى خلاف ظاهر حرف زده باشد؛ همین ممكن كه شد، احتمال وارد مى‌‏شود و پایه‏‌ى شهادت عن حسٍ را سست مى‌‏كند.

 بنابراین احراز كه مى‌‏گوییم، مراد احراز علمی یا احراز شرعى به معناى قیام بینه نیست، بلكه مراد احراز عرفىِ ناشى از قرائن و اَمارات است كه باید قرائن و اَماراتى قائم شود و انسان با یك اطمینان عرفى به این معنا برسد، كه البته ممكن است در هر دو طرف قرائن و اَمارات وجود داشته باشد؛

مثلاً اگر یك نفر در جایى حرفى زده و در جاى دیگرى هم حرف دیگرى زده كه نقطه‌‌ى مقابل آن حرف است، این هم باید به حساب بیاید و انسان از مجموع و برآیند اینها مطلبى را احراز كند؛ یعنى آن نقاط اثبات كننده هم در كنار نقاطى كه به حسب ظاهر صلاحیت‌ها را نفى مى‌‏كند، به حساب بیاید.»

------------------------

سناریوی افروغ بازی این چند روزه رو کامل کرد!


این همه صحبت از کرسی های آزاد اندیشی، چرا آقایونی که این حرفها را دارند رو دعوت نمی کنید جلسات کرسی آزاد اندیشی ترتیب بدن و بشینن با هم مناظره کنند... نیازی هم نیست عمومی باشد. روی انتخاب افراد هم دقت بشه که دو نفر باشند که هر دو اهل حرف باشند با یک مجزی منصف ... مثل مجری مناظرات انتخاباتی کاملا بیطرف.

 

بگذارید صحبتشون رو بکنن. اسلام حرف برای گفتن داره. میتونه همه رو جواب بده.

من بر خلاف آقای توکلی معتقد نیستم که افروغ ولایت فقیه را اونطوری می بینه که درسته. به نظر من رگه هایی از غربگرایی از نوع سوسیالیسم در افکار افروغ هست که میشه آقایونی که به این بحثها وارد هستند، با مناظره می توانند عمقش رو بیرون بیارن.

آقای افروغی که میگه حکومت وکالتی است، معلوم نیست معنی ولایت فقیه رو چطور فهمیده! خب اگر حکومت وکالتی هست پس چرا سمت حاکم، ولی فقیه است؟
آیا ولی فقیه، وکیل مردم است و باید آنچه مردم می گویند بکند؟ یا موظف است حکم خدا را اجرا کند؟ ....


پاسخ دادن به این حرف خیلی دشواره؟ و به بقیه حرفهای ایشون.

چرا به جای اینکه بنشینند اینها رو پاسخ بدن، به توهین و  کوبیدن و پیوند دادنش با  اسرائیل و این قبیل کارها روی میارن؟ اقدام مقطعی موضعی و شتابزده.

 

که باعث میشه اون طرف مقابل که از قضا خیلی هم هوشمند و فرصت طلبه (یه چیزی تو مایه های سروش) ، از این موقعیت برای مصداق و اثبات حرفهایی که زده استفاده کنه و تقاضای تریبون محلس کنه برای دفاع از خودش!خیلی راحت خودمون داریم سوژه درست می کنیم و میدیم دست اپوزیسیون. شبکه های اجتماعی فیس بوک و گوگل پلاس و توئیتر که باید فضایی باشه برای جذب مخاطب خارجی، شده فضایی برای تو سر و کله هم زدن، نقطه ضعفها و کاستی هامون رو به دشمن نشون دادن، خوراک دشمن رو فراهم کردن.


یهو یه موج راه می افته که آی اس ام اس بزنید به فلان جا و به فلان مساله اعتراض کنید، حالا هی می پرسی :خب چی شده؟  میگه: هیچی دیگه، طرف ضد ولایت فقیه شده! می پرسی: چی گفته مگه؟ میگه: نمی دونم، به ولایت فقیه توهین کرده!


بعد هم هی می زنن تو سرت که سبزها متحدند و دیگه سوال و جواب نمی کنن و هر کاری بهشون میگن می کنن. شما چرا اینقدر سوال می کتید؟


خب چون ما مسلمونیم و نمی خواهیم هر کاری رو به هر قیمتی انجام بدیم، باید حق رو بشناسیم و بعد ازش دفاع کنیم. باید باطل رو تشخیص بدیم و بعد بر اون بشوریم. قرار که نیست بدون تشخیص عمل کنیم.

وبعد هم اینکه مگه هر حرف اشتباهی رو کسی زد، ما هم باید بریم همه جا جار بزنیم و بزرگش کنیم؟

اینطوری که در واقع داریم به اون خدمت می کنیم و نظرات اشتباهش! رو به گوش همه می رسونیم و بقیه رو هم کنجکاو می کنیم که برن صحبتهاش رو بخونن

امام خامنه ای:
حالا کسی حرفی زد لازم نیست بروید همه جا جار بزنید که فلانی فلان حرف را زد