در 19 نوامبر ، 2005 ، یک گروه از تفنگداران آمریکایی که برای تفریح و تیراندازی و عکسبرداری بیرون رفته بودند، 24 غیرنظامی عراقی را کشتند.واشنگتن پست روایتی از حدیثه، شهر مظلوم عراق بیان می کند:

اگر بخواهیم محاسبه کنیم که در جنگ آمریکا در عراق چه چیزی به دست آمد و چه چیزی از دست رفت، این روستای آرام با زمینهای کشاورزی در بیایانهای غرب عراق، یکی از مکانهایی است که تقریبا همه چیزش را در جنگ از دست داده است.

در اینجا بود که 19 نوامبر 2005، گروهی از تفنگداران آمریکایی، در حال گشت زنی و تفریح بودند، در همین حال خوردوی آنها با یک بمب جاده ای برخورد کرده و یکی از آنها کشته شد، این نظامیان، به این بهانه، 5 مرد را از یک تاکسی پیاده کردند و آنها را به رگبار بستند، سپس به سه خانه در همان نزدیکی رفتند و 19 نفر ساکنین این خانه ها را منجمله 11 زن و کودک کشتند.

در وقوع حادثه شکی نیست و آمریکا و عراق در این مورد توافق دارند، اما در مورد اینکه چرا این اتفاق افتاد؟ و آیا عادلانه بوده و چگونه باید به آن رسیدگی شود، بین آمریکا و عراق اختلاف است.

این دوئل های نابرابر و کشتار ملت عراق به طور گسترده، به ارتش آمریکا آسیب رساند و باعث شد امید به حضور طولانی آنها در عراق  کاهش یابد. همچنین زمانی که در دولت عراق سخن از آینده نظامیان آمریکایی شد، جناح های مختلف با وجود تمام اختلافات در کنار هم متحد ایستاده و خواستار لغو مصونیت حقوقی نظامیان آمریکا در دادگاه های عراق (کاپیتولاسیون) شدند.

سامی العسکری نماینده مجلس که یکی از دستیاران  نوری المالکی است، گفت: تصویری که از سرباز آمریکایی در ذهن مردم عراق نقش بسته، یک قاتل است. نه یک مدافع! چگونه می توانید به یک قاتل مصونیت حقوقی بدهید؟

A collection of articles by Washington Post correspondents in Iraq since the war began.

سربازان آمریکایی عراق را در حالی ترک کردند که در مقابل هدف اصلی جنگ که پیدا کردن یک متحد استراتزیک در منطقه خاورمیانه بود، یک علامت سوال بزرگ  گذاشتند!

این سربازان میراث شومی باقی گذاشتند که آثارش هرگز از ذهن بسیاری از عزاقی هایی که این جنایات غیرانسانی را دیدند، پاک نخواهد شد، حتی بعد از خارج شدن نظامیان از کشورشان.

یوسف 38 ساله، برادر یکی از قربانیان حدیثه می گوید: دولت عراق با این کار جان بسیاری از عراقی ها را نجات داد. در غیر اینصورت ما باید شاهد مصیبت های بیشتری از آنچه تا به حال دیده ایم، می بودیم...

آمار دقیق کشته شدگان غیرنظامی عراقی به دست نظامیان آمریکا ممکن است هرگز مشخص نشود. سال گذشته، کینگ کالج لندن آمار مرگ و میر بین سالهای 2003 تا 2008 در عراق را 92,614 نفر گزارش داد، از این تعداد 12 درصد غیرنظامیان  بوده اند. اما این آمار دقیق نیست، بر طبق آمار وزارت دفاع، 9 سال جنگ، 100 هزار نفر تلفات داشته است که از این تعداد 4474 نفر آمریکایی بوده اند. که 3518 نفر از آنها در جنگ کشته شده و بقیه به مرگ طبیعی مرده اند.

 نظامیان آمریکایی در زندان ابوغریب آمریکا دست به جنایات فراوانی همانند سوء استفاده جنسی از زندانیان زدند که بعدها تصاویر این جنایات در رسانه ها منتشر شد. آمریکایی ها برای سرپوش گذاشتن روی این رسوایی ها، اجبارا  برخی از جنایتکاران جنگی را محاکمه کرده و به حبس های کوتاه مدت محکوم کردند.

http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/civilian-deaths-at-root-of-us-iraqi-disconnect/2011/12/05/gIQAuKFglO_story.html

 
 
 


برچسب ها: crime ، Iraq ، afqanistan ، ترور ، تروریسم دولتی ، terror ، government terrorism ، این سند جنایت آمریکاست ، جنایت ، war criminal ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات