سه شنبه 8 آذر 1390

این سند جنایت آمریکاست (1)

   نوشته شده توسط: منصوره مرگان ازغدی    

کدام کشور مصداق تروریسم دولتی است؟

، "بکی ال. سوج"، تحلیل‌گر و استاد دانشگاه "گریسلند" است که در مقاله ای مصداق های مختلف تروریسم دولتی را آشکار می کند.

تحلیل این استاد دانشگاه آمریکا را می‌توان در راستای نظرات بسیاری دیگر از اندیشمندان آمریکا (به عنوان مثال، نوام چامسکی) دانست که معتقدند آمریکا متهم به انجام اقدامات تروریسم دولتی است.    

این مقاله برگرفته از مقاله این تحلیلگر است.

اولین گروهی از مهاجرین که در کشور آمریکا تشکیل گروهی به نام Unitarian   ها را دادند (به معنی یکتاپرستان) در واقع مهاجرینی بر آشفته از ظلم دولت استعمارگر انگلیس بودند، این گروه آزادیخواه بودند و اگرچه مانند دیگران بنا به سنت و عرف برده هم داشتند، اما رفتارشان با برده ها انسانی بود. این مردم آن زمان آرزوی ایجاد کشوری آزاد و مستقل و با اصول انسانی را در سر می پروراندند، چرا که خود از ظلم پادشاهی انگلیس به ستوه آمده و مهاجرت کرده بودند. البته آمریکا هم در آن زمان مستعمره انگلیس بود ولی چون دور از مرکز امپراطوری بریتانیا بود، می شد آزادتر در آن نفس کشید.

 اشتباه این افراد آزادی‌خواه این بود که قبول کردند با محافظه‌کاران سازش کنند. همین امر موجب شد که دکترین‌های بنیادگرایانه وارد رویاهای آن‌ها شده و آرزوهایشان را مسموم کند؛ و همین سازش‌ها بود که باعث شد در بلندمدت، دولتهایی که‌ تأسیس می‌شدند بر حقوق شهروندی افراد و تمامیت ارضی فرهنگ‌ها، ملل و اقوام دیگر بتازند و آنها را لگد مال کنند.  

*جنبش چای بوستون چه بود؟ (Boston Tea Pary)

گروهی از مهاجرین به آمریکا که از مستعمرات 13گانه بریتانیا بودند، در یک مهمانی چای در بوستون، با هم پیمان بستند و تشکلی را علیه قوانین ظالمانه انگلیس به راه انداختند، که البته دولت بریتانیا این اعتراضات را تروریسم می نامید. بعد از مدتی، آمریکا از انگلیس مستقل شد، اما طولی نکشید که رویای آزادی و آزادگی و برابری رنگ باخت.

http://www.teapartyie.com/wp-content/uploads/2011/07/Tea-Party-Movement.jpg

اعضای جدیدی به صورت سازمان یافته و حساب شده، به این گروه پیوستند که بعدها سعی کردند اختیارات "یونیتارین‌ها" که نیروی سیاسی قدرتمندی بودند محدود کنند. و بر خلاف آنچه ادعا می کردند که به دنبال تشکیل دولت فدرال کوچکی هستند، بندهایی وارد اساسنامه این تشکل کردند که زمینه را برای یک دولت فدرال عظیم و هیولایی دیگر فراهم نمود.

اگر متهم به بدبینی نشویم، به نظر می رسد این اعضای جدید از طرف دولت انگلیس ماموریت داشتند در این تشکل نفوذ کرده و این تهدید را به یک فرصت تبدیل کرده و در واقع از این نیروی بالقوه به نفع خود استفاده کنند.

این بود که ما حصل ایده کشور جدید آمریکا در نهایت تدوین سندی قانونی برای ایجاد یک دولت فدرال برای مردان ثروتمند آنگلو-ساکسون بود.(قانون اساسی آمریکا)

اما حتی قشر ثروتمند هم متوجه فقدان آزادی‌های شخصی در این قانون اساسی جدید شدند و تصمیم گرفتند یک سری حقوق شهروندی به آن اضافه کنند. ، اما باز هم منظور از این "حقوق" در اینجا حقوق سفیدپوستان و بالاخص  سفیدپوستان ثروتمند بود.

در این قانون اساسی، سیاهان و سرخ پوستان حق رای نداشتند، زنان حق رای نداشتند. سیاه پوستان جزو شهروندان حساب می شدند اما سرخ پوستان حتی جزو شهروندان هم حساب نمی شدند و حقوق شهروندنی معمولی هم نداشتند.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/51/Legree.png/222px-Legree.png

 طی این مراحل اولیه سقوط رویای آزادی، دولت ایالات متحده هر نوع عمل خلاف قانونی را که تصور کنید مرتکب شد: حملات پیشگیرانه کرد، معاهده‌ها را نقض کرد، دیگر ملل را به جنگ تحریک کرد، زمین‌های کشورهای دیگر را دزدید، سرزمین‌هایی را که در ایالات متحده نبود اشغال کرد. قربانیان این اقدامات، ساکنان قاره‌های آمریکا بودند که دولت سفیدپوستان کمر به نابودی آنها بسته بودند.

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1390/07/30/13900730124949_PhotoA.jpg

این حرکتهای خشن، باعث شد بیشتر ملل بومی دست از ادعای خود در مورد سرزمین‌هایی که در این اسناد تعریف شده بود برداشتند و سرزمین‌های سفیدپوستان را ترک گفتند و به سمت قسمت‌های جنوبی و غربی رفتند.

http://summertownstock.com/panoramicsforebay/details/Group%20of%20American%20Indians%20with%20Bill%20Cody-1908-detail.jpg

برخی در همان سرزمین‌هایشان ماندند و تحت قوانین ایالات متحده فعالیت کردند و در مقابل اختیارات گسترده دولت و تسلیحاتی که در اختیار داشت سر تسلیم فرود آوردند.

 *اقدامی به نام "راه پر اشک و خون"

یکی از روشن‌ترین نمونه‌های تروریسم دولتی ایالات متحده اقدامی است که آن را "راه پر اشک و خون" می‌نامند که طی آن بومیان را مجبور به مهاجرت به جنوب و غرب کردند. ایالات متحده با نقض تمام معاهدات و بی‌توجهی به استغاثه‌های بومیان، تهدید کرد که به نفع معدودی سفیدپوست ثروتمند که خواهان زمین‌های بومیان بودند، تمام آن‌ها را می‌کشد. بومی‌ها که یارای مقابله با سلاح‌های سفیدپوستان آمریکایی و شکست آن‌ها را نداشتند، از "باغ عدن" خود در جورجیا به زمین‌های خشک و بی آب و علف "اوکلاهاما" رانده شدند.

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1390/07/30/13900730124949_PhotoA.jpg

این واقعه هر صاحب فهمی را به یاد آن واقعه تاریخی می‌اندازد که بخت‌النصر عبریان را از اسرائیل به بابل به اسارت برد.

محافظه‌کاران افراط‌گرا به سادگی از این فاجعه آشکار چشم می‌پوشند. آن‌ها برای توجیه جنایاتی که علیه بشریت انجام دادند "قانون برتر" و "علل شرافتمدانه" را پیش می‌کشند.

http://zohur.net/wp-content/plugins/wprobot/images/35442_692153_PhotoA.jpg

همین محافظه‌کاران دکترین دیگری در نقض آشکار اصول هم‌پیمانی و قانون اساسی مطرح کردند که "سرنوشت آشکار" نام داشت. محافظه‌کاران افراطی مسیحی این دکترین کاملاً من‌درآوردی را مطرح کردند تا بر اساس آن ادعا کنند مشیت الهی چنین دیدگاهی را به آنها القا کرده است. (بر اساس این دکترین، چیرگی بر تمام نمیکره غربی سرنوشت ملت‌های آنگلوساکسون بود.) که اگر واقعاً مشیت الهی بود باید به شکلی طبیعی و قانونی صورت می‌گرفت. ولی نتیجه آن جنگ با بومیان و مکزیک بر سر تصرف کالیفرنیا و اضافه کردن آن به ایالات متحده بود

* تشکیل دولت فدرال ایالات متحده آمریکا و نابودی هم پیمانی بر اساس آزادی و آزادگی

تا اینجای تاریخ دیگر نفوذی برای لیبرال‌ها نمانده بود. سیاستمداران لیبرال هر چه داشتند را بر سر سازش‌ها از دست داده و آزادی و آزادگی را به توافق با محافظه‌کاران فروخته بودند. همین سازش ها دو جنگ بزرگ به بار آورد. ایالات متحده گذاشته بود که محافظه‌کاران دلقک و بی‌تجربه به مناصب بالای دولتی دست یابند. تا پیش از سال 1861 سیستم دو حزبی توسعه یافته و در سیاست آمریکا به بلوغ رسیده بود. هر دو حزب اصلی محافظه‌کار بودند و لیبرال‌ها را به قبول حزب‌های اقلیتی سوم تنزل درجه داده بودند.

ایالات متحده آمریکا قرار بود شبیه به سازمان ملل شود، یعنی یک مجمع متشکل از مللی که با رضایت خود با یکدیگر ائتلاف و بر سر یک سیستم متحد دفاعی و همکاری با یکدیگر توافق کرده‌اند  و هر ملتی قرار بود مستقل باشد، اما به مرور به یک دولت فدرالی قوی و متمرکز در دست عده ای معدود تبدیل شد.

سال 1861 سالی بود که در آن هم‌پیمانی ایالات متحده به پایان رسید و محافظه‌کاران، بدون اینکه اختیارات لازم را داشته باشند، آن را تبدیل به تشکیلات اتحادیه‌ای فدرال کردند. کشور جدیدی، با همان نام ایالات متحده، متولد شد. تجربه بزرگ هم‌پیمانی بر اساس آزادی و آزادگی به پایان رسید. البته از همان ابتدا هم فقط یک توهم و تاریخی پر از موارد نقض اسناد قانونی بود.

* "لینکلن" برای شروع جنگ داخلی منتظر بهانه بود

جنگ داخلی آمریکا وقتی شروع شد که ایالات متحده کارولینای جنوبی را تحریک کرد، یعنی همان کاری که امروز با ونزوئلا می‌کند. کارولینای جنوبی از اتحاد با ایالات متحده جدا شده بود و حق هم داشت. این ایالت، مستقل از دولت فدرال عمل می‌کرد، تا اینکه ایالات متحده این ملت مستقل را با فرستادن تسلیحات جنگی و نیروهای نظامی به جزیره کارولینای جنوبی تحریک کرد. کارولینای جنوبی هم که ترس از حمله ایالات متحده به جانش افتاده بود، به روی کشتی‌ها و نیروها آتش گشود. همین بهانه "توجیه" مناسب جنگ را که "لینکلن" در انتظارش بود به دست داد. یعنی هم سیاست آن روز تحریک طرف مقابل بود و هم سیاست امروز. ایالات متحده هیچ حقی و هیچ کاری در آبها و خشکی کارولینای جنوبی نداشت.

http://firstencounter.pbworks.com/f/1203698144/Civil%20War%20Battle.jpg

 اگر به عقب برگردیم و جنگ داخلی را دوباره نگاه کنیم می‌فهمیم که جنگ محافظه‌کاران بود علیه محافظه‌کاران. این جنگ نیز، درست مانند انقلاب آمریکا، بر سر مالیات رخ داد. ایالات متحده خواسته بود که به شکلی غیرقانونی از ایالات، مالیات جمع کند، در صورتی که چنین اختیاری به دولت فدرال داده نشده بود. این جنگ، جنگ فرهنگ بود. در ابتدا به صورت جنگی منطقه‌ای، شمال علیه جنوب، آغاز نشد. جنگ دولت فدرال آمریکا علیه جنوب بود. جنگی بود که تضمین می‌کرد دولت فدرال ایالات متحده می‌تواند به هر دلیلی که دلش خواست پا روی قانون اساسی بگذارد. این حمله به تحریک آمریکا صورت گرفت و این کشور متهم به تروریسم دولتی بود. آزاد کردن بردگان تنها توجیه دیگری برای جنگ‌افروزی بود، چون قانون اساسی و قوانین آمریکا آشکارا برده‌داری را مجاز اعلام کرده بود. آزادی نژاد سیاه در آمریکا تنها محصول فرعی جنگ داخلی بود، نه دلیل یا علت آن.

* در ادبیات دولت آمریکا بازسازی مترادف "اشغال" است

از همین سناریو برای "ساخت سلاح‌های کشتار جمعی" استفاده شد تا جنگ دیگری توجیه شود. این دکترین نامرئی همان "قانون برتر" یا "دلایل شرافتمندانه"  است که برای تحت تأثیر قرار دادن شهروندان به منظور حمایت ازاقدامات غیرقانونی دولتشان به کار می‌رود. پس از آنکه جنگ داخلی به پایان رسید، آمریکایی‌ها وارد ایالات جنوبی شدند و سر راهشان همه چیز را خراب کردند، دقیقاً مثل همان کاری که سال‌های اخیر در عراق کردند. بعد تحت عنوان معصومانه "بازسازی" شروع به تخریب مردم و فرهنگشان کردند و این کار را ادامه دادند. بازسازی تنها مترادف دیگری برای کلمه "اشغال" است.

بازسازی تحت نظر آمریکا، همان تروریسم دولتی است. بازسازی، در واقع تخریب دولت‌های دموکراتیک یک سرزمین و جایگزین کردن آن با یک دموکراسی منحرف و آلت دست نیروهای نظامی آمریکاست.

 * یک درصد جمعیت، سرنوشت سرزمین ملتی دیگر را تعیین می‌کردند

بعد از جنگهای داخلی شمال و جنوب آمریکا، برای اینکه کاملاً تضمین کنند که دولت فدرال آمریکا می‌تواند با مصونیت کامل، به شکل غیرقانونی، عمل کند و در همه سرتاسر آمریکا نفوذ داشته باشند، شروع به "درست کردن" ایالات جدید کردندایالاتی که کاملاً تحت کنترل خودشان باشد. در حالیکه طبق قانون اساسی، هیچ اختیار یا قدرتی برای "درست کردن" ایالات نداشتند. تقریباً تمامی ایالات غربی را غیرقانونی "درست کردند" و برای پیشبرد اهداف جنایتکارانه‌شان هم به تروریسم دولتی روی آوردند. معاهده بستن با آمریکا، حرام کردن جوهری بود که مفاد را با آن می‌نوشتند و امضا می‌کردند – جوهر قانون اساسی آمریکا نیز به این ترتیب حرام شد.

در این ایالات، 300 مرد سفیدپوست می‌توانستند برای وارد کردن سرزمینی در نقشه ایالات متحده رأی دهند، هر چند که در همان سرزمین مثلاً 30 هزار سرخ‌پوست زندگی می‌کردند. یعنی یک درصد جمعیت، سرنوشت سرزمین و ملتی را تعیین می‌کردند. سرخ‌پوستان با اعمال تروریستی آمریکایی‌ها مواجه شده بودند که قصد داشتند آن‌ها را از خانه و سرزمینشان بیرون کنند.

* آمریکا و تروریسم بازسازی 

تروریسمی که آمریکا تحت عنوان "بازسازی" (بخوانید اشغال) اعمال می‌کرد، در تگزاس و لوییزیانا چنان وحشیانه بود که در سرمقاله‌های روزنامه‌های نیویورک می‌نوشتند که از این می‌ترسند که تگزاس دوباره در سال 1881 علیه آمریکا وارد جنگ شود و جرقه‌هایی از دور جدیدی از جنگ‌ها در تگزاس و لوییزیانا زده شده بود. دقیقاً شبیه به آنچه امروز در عراق می‌بینیم. آمریکا قانونگذاران تگزاس و لوییزیانا را، داخل مجامع "دموکراتیکشان"، با تهدید و ارعاب و به زور تفنگ مجبور به رأی دادن کرد. شبیه به کاری که آنها امروز در عراق می‌کنند.

* تکرار اقدامات تروریستی در پورتوریکو، کوبا، کلمبیا و نیکاراگوئه 

این آمریکای جدید که در سال 1861 درست شد و دیگر قید و بندی بابت پیروی از اصول هم‌پیمانی و قانون اساسی نداشت، در یک اقدام تروریستی دیگر وارد هاوایی شد و دولت آنجا را برانداخت و حکومت نظامی ارتش آمریکا را بر مردم و سرزمینشان حکمفرما ساخت.

آمریکا پورتوریکو را هم تصرف کرد و با موفقیت فرمانروایی اسپانیا را از کوبا بیرون انداخت و دولتی دست‌نشانده و تحت فرمان خود بر سر کار آورد تا اینکه "کاسترو" دموکراسی را بار دیگر به کوبا بازگرداند. بعدها بود که کاسترو به کمونیسم روی آورد، وقتی که دولت آمریکا دولت دموکراتیکش را، به این دلیل که تحت کنترل آمریکا نبود، به رسمیت نشناخت.

http://sitemaker.umich.edu/infosurgentscuba/files/embargo_caricature.jpg

همین رفتار را می‌توان در برخورد امروزین آمریکا نسبت به ونزوئلا نیز مشاهده کردعملیات خلیج خوک‌ها و حمله آمریکا به کوبا یکی دیگر از نمونه‌های تروریسم دولتی آمریکاست و دخالت این کشور در امور نیکاراگوئه، کلمبیا،  صدها کشور دیگر را نیز می‌توان در همین راستا دید.

http://www.azadupload.com/images/ssyq34q97jf8oxcpqlbb.jpg

* در جنگ با ویتنام، رقبای اصلی چین و آمریکا بودند

اگر ویتنام شمالی تا این حد دلیرانه در مقابل آمریکا ایستادگی نمی‌کرد، آمریکا هنوز در این کشور مرتکب تروریسم دولتی می‌شد و در امور آن دخالت غیرقانونی می‌کرد. این جنگ، یک "نزاع طبقاتی" بود و شجاعت سربازان ویتنامی در آن مثال‌زدنی بود؛ سربازان دلیرانه می‌جنگیدند، ا

http://inn.ir/iran_media/image/2010/04/341590410_orig.jpg

http://www.inewsa.com/fa/gallery/gallery7/1296409122_america-painful-images-crimes-in-vietnam-10.jpg

http://jahanimages.com/images/docs/000167/n00167109-r-b-004.jpg

ما آنها برای یک دروغ، یعنی برای تشکیل دولت متمولان سفید پوست می‌جنگیدند. طرفین اصلی درگیر در این جنگ، چین و آمریکا بودند و ویتنامی‌ها چیزی بیش از مهره‌های سرباز در صفحه شطرنج بزرگان نبودند.

http://www.tampabay.com/blogs/alleyes/sites/tampabay.com.blogs.alleyes/files/images/typepad-legacy-files/1021.6a00d83451b05569e20133ed092214970b-900wi.jpg

19247.jpg

* آمریکا پا جای پای مادرش انگلستان گذاشت

آمریکا از سال 1776 وارد حیطه تروریسم دولتی شد و از طریق تکامل غیرقانونی و انحراف از مفاد اسناد و معاهدات همچنان بر همان روال تروریستی سابق پیش می‌رود. در سال 1995، آمریکا در 196 کشور از جهان نیروی نظامی داشت و این در حالی است که تعداد کل کشورهای جهان در این سال، 217 کشور بود.

بهترین نشانگر و توصیف کننده کشور آمریکا از اوان شکل‌گیری‌اش، تروریسم دولتی و تهدید به انجام آن، حتی علیه مردم خودش بوده است. آمریکا پا جای پای مادرش انگلستان گذاشت که طی سه قرن، از 1900-1600 از طریق چندین پادشاهی و با استفاده از تروریسم دولتی، بیشتر دنیا را اداره کرد.

بخش دوم این مقاله را اینجا بخوانید


برچسب ها: crime ، Iraq ، afqanistan ، موج وبلاگی ، وال استریت ، Wall street ، Wall St ، جنبش ، Wall street movement ، Occupy Wall street ، سند ، جنایت ، امریکا ، این سند جنایت آمریکاست ، اسناد ، ترور ، تروریسم دولتی ، ; ، cuba ، terror ، iran ، government terrorism ، ایران ، ویتنام ، کوبا ، vietnam ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic