پنجشنبه 26 خرداد 1390

ورود روز افزون دختران به دانشگاه ها

   نوشته شده توسط: منصوره مرگان ازغدی    نوع مطلب :فرهنگی/اجتماعی ،

خواستم برای شرکت در موج وبلاگی "زن غربی را آزاد کنید" در باره دید غرب به زن بنویسم، دیدم دوستان بسیاری از جنبه ها را باز کرده اند و شاید تکرار مکررات شود.

تصمیم گرفتم به یک جنبه از اسیبهای نگاه غرب به زن اشاره کنم.

و این چیزی نیست جز ورود روزافزون دختران نسبت به پسران به دانشگاه ها، نسبت 65 درصد به 35 درصد واقعا از چند جهت باعث فاجعه است. هر چند این افزایش می تواند نشان دهنده آزادی و رشد اجتماعی زنان به نسبت قبل باشد، اما واقعا آیا علم آموزی به معنی رفتن به دانشگاه و آموختن علوم آکادمیک است؟

 

 آسیبهای دراز مدت بسیار جدی تر از این حرفهاست.

یکی از این آسیبهای اجتماعی، بالا رفتن سن ازدواج بین دختر و پسرها، به دلیل عدم  تناسب تحصیلی بین دختر و پسرهاست. وقتی 65 درصد از دخترخانمها مدرک دانشگاهی کسب میکنند، و در مقابل تنها 35 درصد از پسران مدرک دانشگاهی دارند، آیا این مردان می توانند مورد پذیرش دختر خانم های تحصیلکرده قرار بگیرند؟ این است که بسیاری از دختران تحصیلکرده ما تا سنین بالا مجرد می مانند.

آسیب دیگر هدر رفتن بیت المال است، چرا که بسیاری از دختر خانمها پس از تحصیل در خانه نشسته و به مشاغل دولتی و خصوصی مشغول نمی شوند. این است که نیروهایی که با استفاده از امکانات دولتی، تحصیل کرده اند، در واقع زمانی که باید برای کشور بازدهی داشته باشند، کنار می کشند و در خانه می نشینند که البته بد هم نیست. چرا که شان زن به معنی کار کردن در بیرون خانه نیست. شان زن یعنی مفید بودن وی. و هر گاه در خانه مفیدتر باشد، وظیفه دارد در خانه بماند.

متاسفانه این دید اومانیستی غرب است که به ما دیکته می کند که زن برای داشتن استقلال مالی باید بیرون از خانه کار کند.

هرگز فکر کرده اید که این دید به نفع کیست؟ به نفع مرد؟ به نفع زن؟ به نفع جامعه؟ یا به نفع کودکان خانواده؟

در واقع به نفع هیچکدام، تنها به نفع سرمایه دارانی که برای زیاد بودن نیروی کار و فراوانی تقاضای کار، میتوانند دستمزدها را پایین بیاورند و پول بیشتری به جیب بزنند.

اگر مراقب نباشیم و اجازه دهیم این دید غربی در جامعه ما هم جا بیفتد؛ آنگاه باخته ایم و باید تاوان سنگینی بپردازیم.


برچسب ها: زن غربی ، زن ، غرب ، آزادی ، فمینیسم ، فساد ، مدرنیته ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات