چهارشنبه 14 اردیبهشت 1390

نقش زنان مبارز محجبه در نهضتهای اسلامی

   نوشته شده توسط: مرگان ازغدی    

 کسی نمی تواند منکر نقش تاثیرگذار زنان در جنبش ها و نهضتهای آزادیخواهی داشته باشد. چرا که حساسیت نقش زنان ناشی از عمق تاثیرگذاری زنان بر روی آحاد جامعه است.

این مساله مخصوصا در نهضتهای اسلامی نقش ویژه ای دارد. چرا که زن مسلمان از زهرای اطهر (س) الگو می گیرد و از زینب (س) که این هر دو نقش بسیار پررنگی در مبارزات روزگار خود داشته اند و هر دو یک تنه  در مقابل گروهی مستکبر قدرتمند ایستاده و در اوج تنهایی با قدرت صدای حق را فریاد زده اند.

 

 

اگرچه این الگوهای انقلابی و همواره تازه، مدت زیادی مهجور مانده بودند و جنس زن به ابزاری برای خودنمایی تبدیل شده بود، اما باز هم نمونه های زیادی از زنان قهرمان در برهه های مختلف تاریخی داشته ایم که با الگوبرداری از این اسوه ها، کارهای بزرگی انجام داده اند، نمونه اش را می توان در جنبش تنباکو دید، آنجا که زنان در عمل به فتوای میرزای شیرازی قلیان ها را شکستند.

انقلاب اسلامی ایران هم نمونه بارز حرکت های اجتماعی است که زنان پیشگامان آن بودند.

حضرت امام (ره):

«بانوان ایرانی در قم و بلاد دیگر در این پیروزی پیشقدم هستند.»

«مردها به تبع زن ها به خیابان ریختند.»

«زنان مردان را تشجیع کردند، مردم ما مرهون شجاعت زنان شیردل هستند.»


   

 در انقلاب بحرین می توان رد پای پررنگ زنان را در صحنه های مختلف دید،

از پرستارانی که با صمیمیت و خلوص به مداوای مجروحین در بیمارستانها می پردازند و با دیدن جنایات آل خلیفه و آل سعود، قاب عکس مزدوران را بر کف بیمارستان می شکنند،

 

تا شرکت در راهپیمایی ها و مقاومت جلوی جنایتکاران داخلی و خارجی،

 

و صبر و تحمل در مقابل مصیبت هایی که بر آنان می رود

به موج وبلاگی "زنان و بحرین بحر الدم" بپیوندید

بحرین

 

 

 

 


بحرین


برچسب ها: بحرین ، بحرینی ، بحر الدم ، بحرالدم ، آل سعود ، آل خلیفه ، خلیج فارس ، خاورمیانه ، منطقه ، بیداری اسلامی ، شهادت ، Bahrain ، Bahrain people ، Islamic Awakening ، manamah ، persian gulf ، Bahrain revolution ، Islamic revolution ، unrest ، لیبی ، یمن ، عربستان سعودی ، سوریه ، مصر ، تونس ، عربی ، شیعه ، سنی ، شیعیان بحرین ، yemen ، egypt ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات